Програма розвитку Лідерів громад 

ШКОЛА ВІДНОВЛЕННЯ ГРОМАД

Перший випуск «Школи відновлення громад»: Національний університет «Києво-Могилянська академія» став освітнім партнером проєкту з підготовки Лідерів громад України на період відновлення. Упродовж листопада 2024 р. – квітня 2025 р. команда Києво-Могилянської школи професійної та неперервної освіти провадила навчальну компоненту програми з метою формування в учасників компетентностей та закріплення знань, необхідних для створення Профілів громад в контексті стратегії відновлення, інтеграції і сталого розвитку в умовах війни та з фокусом на розробку перспективних планів дій на 2025 – 2027 рр.

Ukraine

«В умовах війни ефективне врядування в територіальних громадах – це не просто навичка, а життєва необхідність. Лідери громад мають не лише реагувати на виклики, а й передбачати їх, шукаючи найкращі рішення для своїх людей», - охарактеризував програму президент НаУКМА Сергій Квіт.

На локаціях в Києві, Вінниці та Львові більше 100 представників 36 громад з тимчасово окупованих, деокупованих та тилових територій України взяли участь у тренінгах і воркшопах:«Самопрезентація та аналіз потенціалу громади для стратегування процесів відновлення і розвитку» (тренерка – декан kma·pro проф. Тетяна Нагорняк);«Економіка відновлення, інтеграції і сталого розвитку громади» (тренерки: асоційований член Української асоціації з розвитку менеджменту та бізнес-освіти проф. Ольга Дороніна, проф. Тетяна Нагорняк);«Людський капітал громади і робота з ветеранами» (тренери: проф. Ольга Дороніна, бізнес-тренер, офіцер ЗСУ Максим Стукало);«Проєктний менеджмент і фандрейзинг для реалізації стратегічних завдань громади» (тренер: CDO Vidnova Foundation Олексій Михайличенко),а також отримали консультації та експертні поради, що дозволило оновити профілі громад і презентувати фінальні роботи за результатами навчання за програмою.

Ukraine

«Перший випуск Школи – це вже мережа однодумців, яким судилося відновлювати Україну, повертати українців і приймати ветеранів, реалізовувати, на перший погляд, неможливі проєкти і щодня зміцнювати Суб’єктність Громад України», – зазначила керівник програми від НаУКМА – декан Києво-Могилянської школи професійної та неперервної освіти проф. Тетяна Нагорняк.

Проєкт «Школа відновлення громад», заснований Асоціацією міст України та Mariupol Reborn / Маріуполь Реборн і Маріупольською міською радою має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення. Проєкт реалізовано за підтримки Уряду Великої Британії в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM. Освітні партнери проєкту – Метінвест Політехніка та Національний університет «Києво-Могилянська академія».Далі буде.
Детальніше тут

Ukraine

«СТРАТЕГУВАННЯ РОЗВИТКУ ГРОМАДИ В УМОВАХ ВІЙНИ»навчальна програма професійного розвитку для Лідерів громад України, затверджена Наказом НаУКМА №585 від 14.11.2024 р.

«СТРАТЕГУВАННЯ РОЗВИТКУ ГРОМАДИ В УМОВАХ ВІЙНИ»

Реалізується в межах проєкту "Школа відновлення громад", заснованого Асоціацією міст України та ГО «Маріуполь.Реборн» та має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення. Проєкт реалізується за підтримки Уряду Великої Британії в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM. Освітніми партнерами проєкту є Метінвест Політехніка та Національний університет «Києво-Могилянська Академія».

Учасники програми – лідери 36 громад України: тимчасово окупованих, деокупованих тилових.
Спеціальність: 052 «Політологія», 073 «Менеджмент»
Мета програми – сформувати компетентності та закріпити знання, необхідні для створення Профілю громади в контексті стратегії відновлення, інтеграції і сталого розвитку в умовах війни та розробити перспективний план дій на 2025 - 2027 рр.

Зміст програми:

  • 1

    Тренінг 1. «Самопрезентація і аналіз потенціалу громади як старт для стратегування процесів відновлення і розвитку».


    Тренери: д.політ.н.,проф. Тетяна Нагорняк. Модератори: к.і.н.,доц. Ірина Зайченко, ас.Ігор Озадовський. 15 листопада 2024 р., м. Київ.

  • 2

    Тренінг 2. «Економіка відновлення, інтеграції і сталого розвитку громади».


    Тренери: д.е.н., проф. Ольга Дороніна, д.політ.н., проф. Тетяна Нагорняк. Модератори: Ірина Зайченко, Ігор Озадовський. 14 грудня 2024 р., м. Вінниця.

  • 3

    Тренінг 3. «Людський капітал громади і робота з ветеранами».


    Тренери: д.е.н., проф. Ольга Дороніна, Максим Стукало. Модератори: Ірина Зайченко, Ігор Озадовський. Лютий 2025 р., м. Львів.

  • 4

    Тренінг 4. «Фандрейзинг для реалізації стратегічних завдань громади».


    Тренер: CDO Vidnova Foundation - Олексій Михайличенко. Модератори: Ірина Зайченко, Ігор Озадовський. Квітень 2025 р., м. Київ, НаУКМА.

  • 5

    Презентація Профілів громад. Захист. Вручення сертифікатів.


    Березень 2025 р., м. Київ, НаУКМА.

Термін навчання – з 15 листопада 2024 р. до 30 березня 2025 р.
Кількість годин / кредитів ECTS – 120 год. / 4 кредити ECTS
Продукт програми – оновлений Профіль Громади*, сертифікат НаУКМА. Учасники тренінгу отримають знання і компетентності:1) Оновлення профілів громад з переосмисленими місіями, візіями, стратегічними пріоритетами розвитку.2) Розуміння та практичне застосування методики аудиту команди для реалізації стратегії розвитку громади.3) Застосування методів композиції та декомпозиції цілей і завдань стратегічного розвитку та формування системи заходів для їх досягнення.4) Формування навичок обґрунтування пріоритетних напрямів соціально-економічного відновлення та розвитку громади. 5) Вміння визначати та запроваджувати інструменти сталого розвитку громади в умовах війни та повоєнного відновлення.6) Опанування технології проведення аудиту людського капіталу території, розвиток навичок розробки функціональної стратегії зміцнення людського капіталу громади.7) Формування уявлення про сучасні підходи до розробки та реалізації інклюзивної кадрової політики громади та роботи з ветеранами. 8) Розуміння основ фандрейзингу. Навички розробки фандрейзингових проєктів для реалізації стратегічного завдання розвитку громади. 9) Навички побудови стратегічних планів для ефективного управління ресурсами та розвитку партнерських зв'язків, аналізу наявних та необхідних ресурсів, розробки бюджету проєкту та детального плану реалізації, що відповідає меті та завданням.10) Знання основних джерел грантових можливостей для проєктів громадянського суспільства та особливості подання заявок. Учасники навчаться формулювати ідеї та завдання проєктів у відповідності до вимог міжнародних та локальних донорів, враховуючи пріоритети фінансування.11) Розуміння та практична реалізація управління проєктом після отримання грантового фінансування, включаючи звітування, моніторинг результатів та комунікацію з донорами.12) Вміння формувати показники ефективності, які допоможуть оцінювати успішність проєктів та їхній вплив на громаду.

Тренінг 1. «Самопрезентація і аналіз потенціалу громади як старт для стратегування процесів відновлення і розвитку»

Тренери: д.політ.н.,проф. Тетяна Нагорняк. Модератори: к.і.н.,доц. Ірина Зайченко, ас.Ігор Озадовський. 15 листопада 2024 р., м. Київ.

Під час першого тренінгу - «Потенціал громади як старт для стратегування процесів відновлення і розвитку», тренер - Тетяна Нагорняк, декан Києво-Могилянська школа професійної та неперервної освіти, доктор політичних наук, професор, - учасники програми спробували здійснити аудит образів та унікальних характеристик своїх громад - Донецької, Харківської, Луганської, Запорізької, Херсонської, Чернігівської, Рівненської, Волинської, Вінницької та інших областей, знайшли клієнтів своїх послуг і свою нішу в процесі відновлення України. Ця методика, за задумом авторів програми, стане корисною для лідерів громад, які аналізуватимуть наявні ресурси, можливості і виклики для своїх ТГ упродовж наступних тижнів."Хтось скаже, що ми - мрійники. Але саме мріючи, ми плануємо, плануючи - шукаємо однодумців і ресурси, а отже - змінюємося самі, свої громади і відбудовуємо Україну🇺🇦", - підсумували учасники тренінгу. Детальніше

Тренінг 2. «Економіка відновлення, інтеграції і сталого розвитку громади»

Тренери: д.е.н., проф. Ольга Дороніна, д.політ.н., проф. Тетяна Нагорняк. Модератори: Ірина Зайченко, Ігор Озадовський. 14 грудня 2024 р., м. Вінниця.

Другий офлайн-інтенсив програми професійного зростання для Лідерів громад України «Стратегування розвитку громади в умовах війни» зібрав представників 28 громад у м. Вінниці.Під час тренінгу «Економіка відновлення, інтеграції і сталого розвитку громади», тренерки: докторка економічних наук, професорка Ольга Доронина та докторка політичних наук, професорка Тетяна Нагорняк, - учасники аналізували потенціал своїх громад, економічні і соціальні виклики задля формування адаптивної соціально-економічної політики для своєї громади - тимчасово окупованої, деокупованої, тилової.За визначеними під час першого тренінгу пріоритетами розвитку - освіта, медицина, бізнес, інвестиції, - громади напрацювали стратегічні завдання і тактичні заходи у світлі ключових цілей сталого розвитку та обґрунтували цілі та пріоритети різних типів соціально-економічної політики.Детальніше

Тренінг 3. «Людський капітал громади і робота з ветеранами»

Тренери: д.е.н., проф. Ольга Дороніна, Максим Стукало. Модератори: Ірина Зайченко, Ігор Озадовський. 20 лютого 2025 р., м. Львів.

У місті Лева на платформі пройшов третій офлайн-воркшоп для Лідерів громад України у межах програми професійного розвитку "Стратегування розвитку громади в умовах війни".Під менторством Ольги Анатоліївни ДОРОНІНОЇ учасники ознайомилися з основами застосування технології проведення аудиту та розробки функціональної стратегії зміцнення людського капіталу громади, а також обговорили шляхи залучення мешканців громади «срібного віку» до сфери зайнятості. "Дякую від імені Збройних Сил України, шановні представники громад, - без Вашої допомоги, підтримки ми би не впоралися у перші дні повномасштабної війни", - звернувся до учасників тренер Максим СТУКАЛО. Під час розгляду практичних кейсів з особливостей взаємодії між представниками громад і ветеранами, які повертаються у цивільне життя, учасники спробували знайти точки перетину та визначити роль представників громади у процесі адаптації ветеранів, побудувати модель комфортної та ефективної взаємодії між ветеранами та державою. Детальніше

Тренінг 4. «Фандрейзинг для реалізації стратегічних завдань громади»

Тренер: CDO Vidnova Foundation - Олексій Михайличенко. Експерти програми: Тетяна Нагорняк д.політ.н., професорка, Ольга Доронина, д.е.н., професорка; Ірина Зайченко, к.іст.н., доцентка та Ігор Озадовський, здобувач PhD з політології, асистент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМА.04 квітня 2025 р., м. Київ.

Лідери громад попрацювали у серії офлайн-воркшопів в межах тренінгу «Проєктний менеджмент і фандрейзинг для реалізації стратегічних завдань громади».Учасники отримали ґрунтовні знання і розуміння основ фандрейзингу та його різновидів, попрактикувалися у пошуку грантових можливостей та аналізували вимоги різних донорів.Об’єднані в групи, Лідери громад розробили та презентували короткі грантові заявки, аби закріпити розуміння структури та логіки підготовки грантової заявки, навички формування бюджету до грантової заявки, інструменти моніторингу, оцінки результатів та підготовки звітності для донорів.І звичайно вкотре прокачали навички командної роботи задля спільного результату!Пропрацювали з експертами програми в частині коригування окремих розділів оновлених профілів своїх громад.Р️зробили перспективні плани розвитку, проаналізували соціально-економічні показники та перглянули інклюзивну і ветеранську політику, обговорили унікальність, візію та місію громади - все це результат командної роботи громад на період відновлення.ДетальнішеДетальніше