Навчальний процес «Політичне лідерство та економічна дипломатія»(перелік дисциплін та профайли викладачів)

1-й курс (1-й семестр)

  • Illustration

    ВСТУП ДО ПОЛІТОЛОГІЇ. ЗАГАЛЬНА ТЕОРІЯ ПОЛІТИКИ.
    Викладачі:НАГОРНЯК Тетяна Леонтіївнадоктор політичних наук, професор ОЗАДОВСЬКИЙ Ігор Борисовичасистент кафедри міждисциплінарної освіти

    Анотація:Курс «Вступ до політології. Загальна теорія політики» є обов’язковою навчальною дисципліною, дозволяє сформувати системне розуміння політичної сфери суспільного життя, оволодіти політологічним категоріальним апаратом, розвинути навички аналізу соціально-політичних процесів, сформувати систему теоретичних знань про політичну та державну владу, виборчі, партійні режими, сучасні ідеології.
    Курс передбачає синтез багатьох типів занять: лекцій, практикумів, семінарських занять, дискусій, індивідуальних консультацій; самостійної роботи здобувачів.

  • Illustration

    МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА
    Викладачі:КОБИЛЬНИК Василь Володимировичкандидат політичних наук, доцентОЗАДОВСЬКИЙ Ігор Борисовичасистент кафедри міждисциплінарної освіти

    Анотація:Курс «Міжнародні відносини і світова політика» є обов’язковою навчальною дисципліною, яка спрямована на формування навичок аналізу сучасних наукових поглядів на природу міжнародної політики, актуальне міжнародне становище та процеси, що відбуваються в різних країнах і регіонах. Він допомагає зрозуміти закономірності й основні тенденції світового розвитку, а також глобальні проблеми сучасності. Курс також розвиває вміння прогнозувати наслідки зіткнення національних інтересів різних держав, аналізувати взаємозв’язки між подіями та явищами на міжнародній арені, астосовувати ці знання у практичній діяльності.

  • Illustration

    ІСТОРІЯ ВЕЛИКИХ ІДЕЙ (формат дискусійного клубу)
    Викладачі:ГАВРИЛЕНКО Тетяна Володимирівнак.е.н., доцент, доцент кафедри маркетингу та управління бізнесомЗАЙЧЕНКО Ірина Анатоліївнак.і.н., доцент кафедри міждисциплінарної освіти

    Анотація:Курс «Історія великих ідей» (формат дискусійного клубу) є обов’язковою навчальною дисципліною, дозволяє сформувати світоглядні засади та уявлення про процес розвитку інтелектуального середовища в Україні та світі. Курс спрямований на розвиток критичного мислення, що дозволяє здобувачам аналізувати, оцінювати та застосовувати знання в професійній діяльності. У процесі навчання особлива увага приділяється аналізу класичних та сучасних теорій, які мали найбільший вплив на формування сучасного політичного та економічного ландшафту. Здобувачі вчитимуться використовувати ці знання для вирішення теоретичних і практичних проблем, розробки стратегій та планування діяльності у сфері політології та міжнародних економічних відносин.
    Особливістю курсу є те, що він допоможе здобувачам не тільки зрозуміти історію розвитку політичних і економічних ідей, але й навчитися застосовувати ці знання у своїй професійній діяльності, розвиваючи критичне мислення та навички аналітичної роботи.

  • Illustration

    ПУБЛІЧНА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ ТА УКРАЇНСЬКА ІДЕНТИЧНІСТЬ.
    Викладач:ЗАЙЧЕНКО Ірина Анатоліївнак.і.н., доцент кафедри міждисциплінарної освіти

    Анотація:Курс «Публічна історія України та українська ідентичність» є обов’язковою навчальною дисципліною, що дозволяє сформувати у здобувачів систему теоретичних знань і практичних навичок щодо публічної історії України, розвинути критичне мислення та розуміння того, як минуле використовується, взаємодіє з ним і споживається в публічному просторі, а знання, осмислення і прийняття народом своєї історії впливають на формування колективної пам’яті, політику пам’яті та культурні практики. У цьому курсі досліджуватимуться визначальні в процесі українського державотворення історичні події, політичні процеси та соціальні трансформації, колективні травми, що вплинули на становлення сучасної української ідентичності.

    Курс складається з двох змістовних модулів: «Публічна історія України» та «Українська ідентичність і політика національної пам’яті».

  • Illustration

    ПРИКЛАДНА МАТЕМАТИКА ДЛЯ УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ
    Викладач:ЗАХАРІЙЧЕНКО Юрій Олексійовичкандидат фіз. – мат. наук

    Анотація:Курс «Прикладна математика для ухвалення рішень» є обов’язковою навчальною дисципліною, яка дозволяє сформувати базові знання й практичні навички володіння математичною логікою, критичним мисленням, технікою диференціального й інтегрального числення, ознайомити з основними концепціями і методами теорії границь послідовностей та функцій, елементами комбінаторики та теорії ймовірностей. Застосування до розв’язування практичних задач, виробити здатність формалізовувати задачі певної предметної галузі і вміння формулювати їх математичну постановку. Це базовий математичний курс, який має на меті також забезпечення слухачів необхідним математичним апаратом для оволодіння наступними курсами.

    Курс складається з елементів критичного мислення, основ теорії послідовностей та функцій, диференціального та інтегрального числення, математичної логіки, елементів комбінаторики, теорії ймовірностей та їх застосування.

  • Illustration

    АКАДЕМІЧНА ІНОЗЕМНА МОВА
    Викладач:СКРИПНИК Тетяна Іванівна
    старший викладач кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Академічна іноземна мова» є обов’язковою навчальною дисципліною, яка дозволяє сформувати навички усної та письмової англомовної комунікації у сфері політології, міжнародних зав’язків та економічної дипломатії. Курс спрямований на покращення розуміння міжкультурних аспектів, тенденцій розвитку глобалізованого світу, лідерського мислення і дипломатичних підходів у веденні переговорів задля представлення і відстоюванні національних інтересів. Студенти збагатять словниковий запас професійною лексикою, вдосконалять граматику і навички академічного письма. Синхронні практичні заняття разом з самостійною роботою сприятимуть вдосконаленню креативного і критичного мислення, емоційного інтелекту, лідерства і командної роботи, презентацій, адаптивності, управління часом, пошуку рішень та управління конфліктами.
    Курс складається з 4 змістовних модулів з усного мовлення (Culture, Diversity, Tolerance; Globalized World; Leadership; Diplomatic Etiquette and Negotiations) і 4 – з академічного письма (Formal Writing; Paragraph Structure; Paragraph Types; Essay). Велику увагу приділено розвитку макронавичок (читання, слухання, говоріння, письмо), а також мікронавичок (мова тіла, жести, емпатія, підсумовування, конфронтація, оцінювання тощо).

  • Illustration

    УКРАЇНСЬКА МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ. АКАДЕМІЧНЕ ПИСЬМО І ПУБЛІЧНІ ВИСТУПИ
    Викладач:КАДОЧНІКОВА Олена Петрівна
    канд. філол. наук, доцент

    Анотація:Курс «Українська мова за професійним спрямуванням. Академічне письмо і публічні виступи» є обов’язковою навчальною дисципліною, дозволяє сформувати високий рівень мовнокомунікативної компетенції студентів у сфері усного й писемного мовлення відповідно до майбутньої професійної діяльності. Курс забезпечить студентам знання основних протокольних вимог до створення й оформлення документів дипломатичного листування, теоретичних засад та методології підготовки публічного виступу; допоможе розвинути практичні навички для створення якісних письмових текстів та ефективного публічного виступу.
    Курс складається з двох змістових модулів: «Українська мова за професійним спрямуванням» і «Академічне письмо і публічні виступи».

1-й курс (2-й семестр)

  • Illustration

    ГЛОБАЛІСТИКА І РЕГІОНАЛІСТИКА
    Викладачі:КРАВЧУК Наталія Ярославівнадоктор економічних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМАКОБИЛЬНИК Василь Володимировичкандидат політичних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Глобалістика і регіоналістика» розглядає особливості глобалізації та її вплив на політичну, економічну, соціальну та культурну сфери; вивчаються глобальні тренди, виклики і трансформації. Значну увагу приділено аналізу регіоналізму як процесу інтеграції та взаємодії держав на рівні регіонів, його формам, механізмам і впливу на систему міжнародних відносин. Курс передбачає огляд процесів глобальної та регіональної інтеграції; вивчення особливостей сучасної глобальної інституційної архітектури та ролі окремих інституцій у вирішенні регіональних і глобальних проблем та конфліктів.

    Курс складається з двох змістовних модулів: «Глобалістика: міждисциплінарні студії» та «Огляд світового регіоналізму: гостьові міждисциплінарні студії» і передбачає: лекційні та практичні заняття, наукові дискусії, модельовані засідання міжнародних організацій, індивідуальну та командну роботу з підготовки і презентації фінальних групових проєктів.

  • Illustration

    ЗАГАЛЬНА ТЕОРІЯ ПРАВА І ДЕРЖАВИ
    Викладач:ЦЕЛЬЄВ Олексій Вікторовичкандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедризагальнотеоретичного правознавства та публічного права

    Анотація:Курс «Загальна теорія права і держави» дозволяє сформувати розуміння базових правових категорій та понять. Ознайомитись з основними підходами до праворозуміння та верховенства права, розглянути питання співвідношення права і людини, права і суспільства, права і держави. Розкрити різні види джерел права. Ознайомитись з міжнародними правовими системами їх співвідношенням з національною правовою системою. Висвітлити основні питання догми права: ознаки правопорушення та види юридичної відповідальності та ін.

  • Illustration

    КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ І ПУБЛІЧНА
    ДИПЛОМАТІЯ

    Викладачі:КРАВЧУК Наталія Ярославівна
    доктор економічних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМА
    ЛУЦИШИН Олег Орестович
    кандидат економічних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Критичне мислення і публічна дипломатія» спрямований на розвиток навичок міждисциплінарного мислення, вміння аналізувати інформацію, розпізнавати маніпуляції та ухвалювати стратегічні рішення в умовах сучасних глобальних викликів. У межах курсу здобувачі досліджуватимуть взаємозв’язок критичного мислення та публічної дипломатії, опановуватимуть інструменти та канали ефективної комунікації, роботи з дезінформацією та створення переконливих меседжів для цільової міжнародної аудиторії.
    Курс складається з двох змістовних модулів: «Основи критичного мислення» та «Публічна дипломатія: від теорії до практики». Програма курсу поєднує лекційні та практичні заняття, які передбачають розв’язання практичних кейсів, обговорення етичних дилем у сфері політології та міжнародних відносин, аналіз реальних ситуацій з дипломатичної практики. Це дозволить здобувачам розвинути навички критичного мислення, а також навчитися формувати та підтримувати позитивний міжнародний імідж держави.

  • Illustration

    ФІЛОСОФІЯ
    Викладачі:МЕНЖУЛІН Вадим Ігорович
    доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА
    ЮРИНЕЦЬ Ярина Ігорівна
    старший викладач кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА

    Анотація:Курс «Філософія» дозволяє сформувати уявлення про предмет філософії, її дисциплінарну структуру і місце в системі наукового знання, культурному і суспільно-політичному житті, а також ознайомитися з провідними напрямками розвитку філософської думки у їхньому історичному й концептуальному розмаїтті та основними філософськими підходами, поняттями, принципами, які складають основу для формування особливих типів філософування та форм духовно-інтелектуального та громадсько-політичного лідерства.
    Курс складається з двох змістовних модулів, перший з яких присвячено розгляду специфіки філософії та визначенню її місця у науці, культурі та суспільстві, а другий передбачає розгляд різноманітних типів філософування та форм («кейсів») філософського лідерства, що виникали та розвивалися у різних культурно-історичних та соціально-політичних контекстах.
    Курс передбачає огляд загальної панорами розвитку філософської думки від її зародження у Давній Греції й до наших днів, а також ознайомлення з різними «кейсами» філософського лідерства, які можна знайти у житті та діяльності низки найвидатніших мислителів різних епох.

1-й курс (2-й додатковий семестр)

  • Illustration

    ГЛОБАЛІСТИКА І РЕГІОНАЛІСТИКА
    Викладачі:КРАВЧУК Наталія Ярославівнадоктор економічних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМАКОБИЛЬНИК Василь Володимировичкандидат політичних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Глобалістика і регіоналістика» розглядає особливості глобалізації та її вплив на політичну, економічну, соціальну та культурну сфери; вивчаються глобальні тренди, виклики і трансформації. Значну увагу приділено аналізу регіоналізму як процесу інтеграції та взаємодії держав на рівні регіонів, його формам, механізмам і впливу на систему міжнародних відносин. Курс передбачає огляд процесів глобальної та регіональної інтеграції; вивчення особливостей сучасної глобальної інституційної архітектури та ролі окремих інституцій у вирішенні регіональних і глобальних проблем та конфліктів.

    Курс складається з двох змістовних модулів: «Глобалістика: міждисциплінарні студії» та «Огляд світового регіоналізму: гостьові міждисциплінарні студії» і передбачає: лекційні та практичні заняття, наукові дискусії, модельовані засідання міжнародних організацій, індивідуальну та командну роботу з підготовки і презентації фінальних групових проєктів.

  • Illustration

    ДИПЛОМАТИЧНИЙ ПРОТОКОЛ ТА ЕТИКЕТ
    Викладачі:КРАВЧУК Наталія Ярославівнадоктор економічних наук, доцент кафедри міждисциплінарної освіти НаУКМАХОМЕНСЬКА Інна Валеріївнакандидат філологічних наук, старший викладач кафедри міждис-циплінарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Дипломатичний протокол та етикет» є обов’язковою освітньою компонентою, що спрямована на формування у здобувачів теоретичних знань і практичних навичок щодо застосування основних складових дипломатичного протоколу та етикету в міжнародних відносинах; розуміння важливості дотримання протокольних норм і врахування крос-культурних особливостей в міжнародних публічних комунікаціях та налагодженні міждержавних взаємин; розвиток практичних навичок планування, організації та проведення офіційних подій міжнародного рівня, зустрічей і переговорів відповідно до міжнародних стандартів, а також розуміння специфіки роботи служби протокольного забезпечення у сфері міжнародних політичних відносин та економічної дипломатії.У межах курсу розглядаються основи дипломатичного протоколу, як «політичного інструменту дипломатії»; поняття і функції дипломатичного корпусу, міжнародно-правові засади дипломатичних привілеїв та імунітетів; норми дипломатичного етикету у формуванні іміджу дипломата, політика та ділової людини; особливості та правила протокольного забезпечення організації міжнародних візитів на різних рівнях, формування делегацій і ведення перемовин; протокольні аспекти дипломатичної комунікації і дипломатичного листування; принципи дипломатичного протоколу в міжнародних організаціях, а також роль етнокультурних особливостей дипломатичного протоколу в практиці дипломатичних відносин та міжкультурних комунікацій.Курс базується на поєднанні теорії з практичними кейсами і моделюванням реальних ситуацій, вивченні протокольних прецедентів та крос-культурних особливостей дипломатичної поведінки в міжнародних відносинах.Курс складається з тематичних лекцій, практичних занять, інтерактивних тренінгів та симуляцій, що дозволяє сформувати комплексні навички з дипломатичного протоколу та етикету у сфері міжнародних відносин, враховуючи особливості міжкультурної комунікації на професійному рівні.

  • Illustration

    ПОЛІТОЛОГІЧНІ СТУДІЇ
    Викладачі:ЗАЙЧЕНКО Ірина Анатоліївна
    кандидат історичних наук, доцент кафедри міждисциплі-нарної освіти НаУКМА
    ОЗАДОВСЬКИЙ Ігор Борисович
    асистент кафедри міждисциплінарної освіти

    Анотація:Курс «Політологічні студії» є обов’язковою навчальною дисципліною, що спрямована на опанування здобувачами базових теоретичних засад і прикладних інструментів сучасного політичного аналізу, розвиток навичок академічного пошуку та критичної роботи з інформацією в межах політичної науки.
    У межах курсу розглядаються структура політологічного дослідження, типологія методів, основи академічного письма і наукового цитування, наукометричні ресурси, цифрові платформи для політичного аналізу, принципи проведення медіамоніторингу, аналіз мереж політичних акторів, а також застосування соціологічного інструментарію у вивченні політичних процесів. Особливий акцент зроблено на українському інформаційному та політичному контексті.
    Курс базується на поєднанні коротких лекційних блоків із практичними завданнями, які передбачають індивідуальну та командну роботу над кейсами, роботу з відкритими джерелами, підготовку презентацій, створення аналітичних текстів і захист результатів дослідження.
    Курс складається з восьми тематичних модулів і забезпечує системне засвоєння елементів прикладної аналітики, необхідних для подальшого навчання й професійної діяльності в галузі політології та міжнародних економічних відносин.

  • Illustration

    ЛІДЕРИ СВІТУ І ОСНОВИ КРАЇНОЗНАВСТВА (практикуми)
    Викладач:ЗАЙЧЕНКО Ірина Анатоліївна
    кандидат історичних наук, доцент кафедри міждисциплі-нарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Лідери світу і основи країнознавства (практикуми)» є обов’язковою навчальною дисципліною, що спрямована на опанування здобувачами знань щодо соціально-економічних, політичних процесів, які обумовлюють різноманіття типів акторів на міжнародній арені, і практичних навичок з аналізу просторової організації країн та субрегіонів як результату взаємодії їх територіальних елементів, суспільного і природного характеру, національних особливостей політичного лідерства та патернів регіонального лідерства.
    У межах курсу розглядаються основні категорії країнознавства, політичної географії, лімології; типологія територіально-політичних систем та особливості, за якою країни світу утворюють макрогеографічні регіональні та субрегіональні групи. Також з використанням авторської моделі аналізу країн і субрегіонів вивчається специфіка територіальної організації, географічного положення, соціально-економічного розвитку, демографічної, етнорелігійної тощо структури країн/регіонів, вплив географічного та інших чинників на показники розвитку і лідерські позиції країн і регіонів в глобальному світі.
    Курс базується на синергетичному поєднанні теоретичних блоків з практичними завданнями, різними формами індивідуальної та групової роботи, спрямованої на формування компетентностей з політико-географічного аналізу країн, субрегіонів і регіонів світу.

    Курсом передбачено практикуми: робота з цифровими атласами, і контурними мапами; міжнародними індексами та рейтингами країн; створення профілю країни/субрегіону (за аналітичною моделлю); порівняльний аналіз субрегіонів на основі запропонованих критеріїв; створення портрету регіонального політичного лідера; політико-географічний аналіз окремих країн; словник ключових термінів, назв.

  • Illustration

    МОВНА ПРАКТИКА
    (формат тематичної мовної школи) - англійська
    Викладач:СКРИПНИК Тетяна Іванівна
    старший викладач кафедри міждисциплі¬нарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Мовна практика (формат тематичної мовної школи)» є обов’язковою навчальною дисципліною, що спрямована на
    формування навичок усної та письмової англомовної комунікації у сфері політології, міжнародних зав’язків та економічної дипломатії. Курс спрямований на покращення розуміння міжкультурних аспектів, тенденцій розвитку глобалізованого світу, лідерського мислення і дипломатичних підходів у веденні переговорів задля представлення і відстоюванні національних інтересів. Студенти збагатять словниковий запас професійною лексикою, вдосконалять граматику. Синхронні практичні заняття разом з самостійною роботою сприятимуть вдосконаленню креативного і критичного мислення, емоційного інтелекту, лідерства і командної роботи, презентацій, адаптивності, управління часом, пошуку рішень та управління конфліктами.

    Курс складається з 3 змістовних модулів (ORGANISATION, BRANDS, BUSINESS STRATEGY). Велику увагу приділено розвитку макронавичок (читання, слухання, говоріння, письмо), а також мікронавичок (мова тіла, жести, емпатія, підсумовування, конфронтація, оцінювання тощо).
    Курс передбачає системне і комплексне застосування технічних засобів навчання, основним з яких є Distedu (https://distedu.ukma.edu.ua). Використання у навчальному процесі інтерактивних методів, професійно-ситуаційного моделювання та принципів Liberal Arts Education готують студентів до вирішення реальних робочих проблем у сфері політології, міжнародних зав’язків та економічної дипломатії.
    Передумовою для вивчення дисципліни є рівень володіння англійською мовою на рівні В1/Intermediate («незалежний користувач»), що дозволяє студентам почуватися упевнено в усіх видах мовленнєвої діяльності у межах заданих тем.

  • Illustration

    МОВНА ПРАКТИКА (формат тематичної мовної школи) - німецька
    Викладач:КРУШЕЛЬНИЦЬКИЙ Олександр Романович
    старший викладач кафедри міждисциплі¬нарної освіти НаУКМА

    Анотація:Курс «Мовна практика (формат тематичної мовної школи)» є обов’язковою навчальною дисципліною, що спрямована на формування та розвиток іншомовної комунікативної компетенції здобувачів освіти у сфері міжнародних відносин, політики та економіки. Особливістю курсу є організація інтерактивних зустрічей із носіями німецької мови – експертами, викладачами, політиками, управлінцями та підприємцями, як у форматі очного спілкування, так і в дистанційній формі.

    У межах курсу розглядаються актуальні теми міжнародного спілкування, взаємодії та культурних відмінностей у професійному середовищі, а також роль мовних компетенцій у формуванні успішної карєри у сучасному світі.

    Курс базується на інтерактивних зустрічах зі спікерами-носіями німецької мови, тематичних дискусіях, аналізі автентичних кейсів та індивідуальній рефлексії студентів за підсумками мовної практики.

    Курс складається з чотирьох змістовно насичених практичних занять, кожне з яких включає безпосередню комунікацію з носіями мови, групові обговорення, письмові завдання та елементи міжкультурної взаємодії.